Systematyczność jest bardzo ważna w nauce angielskiego i niemieckiego, ale jak ją osiągnąć, jeżeli masz już tyle obowiązków? A gdyby tak nauka języka miała zająć Ci tylko pięć minut? Brzmi lepiej? Zastanów się, czy znajdziesz dosłownie pięć minut? Chyba tak, prawda? Będą efekty, obiecuję, ale umowa jest taka, że robisz to codziennie. Podejmujesz decyzję raz i więcej jej nie rozważasz.
Dlaczego ta medota jest efektywna?
Trudno jest z pełnym przekonaniem powiedzieć: nie znajdę pięciu minut.
Jak już zaczniesz (bo to przecież TYLKO 5 minut) to może okazać się, że wcale nie masz ochoty przerwać, kiedy wyznaczony czas upłynie. Jeśli tak będzie, to oczywiście możesz kontynuować naukę. Możesz – nie musisz.
Utworzysz nawyk uczenia się, który będzie systematycznie pracował na Twoją korzyść.
To TYLKO 5 minut, a możesz cieszyć się z osiągniętego celu i wykonania kroku w stronę coraz lepszej znajomości języka. Codziennie. To sukcesy sprawiają, że nam się chce.
Nawet jeśli dopadło Cię zmęczenie – to TYLKO 5 minut.
Nawet jeśli masz szalony dzień – to TYLKO 5 minut.
Jak zacząć?
Żeby metoda zadziałała, przeznacz na samodzielną naukę języka 5 minut dziennie. Oczywiście, jeżeli ten czas minie, a Ty nadal masz możliwość i ochotę to możesz kontynuować, tylko nie zaliczaj tych dodatkowych minut na konto kolejnego dnia. To tylko 5 minut, ale za to codziennie.
Najlepiej zapamiętujemy to co dla nas ważne i ciekawe – dlatego zadbaj, żeby to było faktycznie Twoje Pięć Minut. Wybieraj tylko te treści, które mają szansę być dla Ciebie interesujące lub przydatne. Niech język będzie dla Ciebie kluczem do tego, co Cię fascynuje. Poniższe pomysły to tylko sugestie – masz pełną dowolność w doborze materiałów i mediów. To w końcu Twoje 5 Minut.
Poniżej znajdziesz pomysły na Twoje 5 Minut (możesz je dzielić na kilka sesji, jeśli zabraknie Ci czasu i oczywiście dowolnie modyfikować, żeby dopasować je do Twoich zainteresowań).
Jak natkniesz się na nowe słowa, spróbuj najpierw z kontekstu domyśleć się ich znaczenia. Następnego dnia sprawdź w słowniku znaczenie tych słów. Podczas kolejnej sesji wróć do tekstu i sprawdź, czy już je pamiętasz. Zaznacz jeden zwrot, którego chcesz używać częściej i ułóż z nim zdanie, które będzie dotyczyło Ciebie (to wspiera proces zapamiętywania).
Propozycje na Twoje 5 Minut – codziennie wybierz to, na co masz ochotę
Zmień język w swoim telefonie i sprawdź jak nazywają się różne funkcje, zachowaj to ustawienie na kilka dni. To samo możesz zrobić z komputerem.
Znajdź interesujące podcasty po angielsku lub niemiecku, jeśli starczy Ci czasu zacznij słuchać, ale samo szukanie i czytanie obcojęzycznych opisów też jest dobrym ćwiczeniem i słuchanie możesz zostawić sobie na kolejny dzień.
Poszukaj informacji o czymś, co chcesz kupić – mnóstwo recenzji różnych produktów znajdziesz na stronach Amazon.
Zacznij oglądać film po angielsku lub niemiecku – pierwsze 5 min w oryginale bez napisów, potem jak chcesz.
Uzupełnianie słów piosenki, którą lubisz. Na https://lyricstraining.com wybierz piosenkę (możesz szukać rodzajami muzyki klikając „genres” lub językami klikając „languages”). W polu „search” możesz też poszukać konkretnego twórcy lub utworu. Wybierz poziom trudności ćwiczenia oraz czy chesz wpisywać słowa (write mode) czy wybierać je z kilku możliwości (choice mode).
Wejdź na stronę z wiadomościami po niemiecku lub angielsku – po nagłówkach wybierz tą, która Cię najbardziej zainteresuje i przeczytaj.
Poszukaj interesującego kanału na YouTube.
Wrzuć nowe słówko z ostatnich zajęć w wyszukiwarkę Youglish i posłuchaj jak jest wymawiane i w jakich kontekstach używane. Jeżeli nie znasz tej wyszukiwarki lub chcesz poznać więcej pomysłów na jej wykorzystanie w nauce języka, zajrzyj do mojego poprzedniego wpisu.
Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu – czy umiesz nazwać wszystko co widzisz? Jeżeli nie następnym razem poszukaj nazw w słowniku. Możesz poprzyklejać samoprzylepne karteczki z nazwami na te meble i sprzęty, których obcojęzyczne nazwy stanowiły dla Ciebie wyzwanie.
Zapisz w języku obcym podsumowanie swojego dnia.
Zapisz po angielsku lub niemiecku zadania, które chcesz wykonać jutro.
Zrób swoją listę zakupów po angielsku lub po niemiecku.
Znajdź przepis na coś smacznego po angielsku lub niemiecku i przygotuj to danie.
Przeczytaj obcojęzyczną recenzję filmu, który chcesz obejrzeć.
Wypisz po angielsku/niemiecku wszystkie miłe rzeczy, które Cię dzisiaj spotkały (nawet zupełne drobiazgi).
Znajdź angielski lub niemiecki blog na interesujący Cię temat i przeczytaj jakiś wpis.
Znajdź w internecie trening sportu, który uprawiasz i jeśli to możliwe spróbuj poćwiczyć.