Zapraszam do naszego nowego cyklu – pokażę Ci w nim bezpłatne narzędzia, które pomogą Ci w nauce języków i podpowiem jak ich efektywnie używać.
Youglish
Komu się przyda i do czego?
Dorosłym, którzy uczą się angielskiego lub niemieckiego.
Dzięki Youglish:
poprawisz swoją wymowę
poznasz kolokacje i konteksty słów, których się uczysz;
usłyszysz jakie struktury gramatyczne używane są w konkretnych sytuacjach.
Jak to działa?
Youglish wyszukuje konkretne słowa, kolokacje lub zwroty w filmikach YouTube. W języku angielskim dodatkowo możesz wybrać konkretny akcent, jakim ma posługiwać się mówca. Do wyboru masz brytyjski, amerykański i australijski angielski.
Jak się efektywnie uczyć, wykorzystując Youglish?
Swobodnie wymawiaj całe zdania
Po zajęciach wybierz nowe słowa, których chcesz się nauczyć i posłuchaj w jakim kontekście są używane. Powtarzaj całe zdania, pomoże Ci w tym transkrypcja. Ważne jest ćwiczenie całych zdań, żeby język brzmiał naturalnie, a nie jak zlepek wyizolowanych słów.
Zdecyduj się na akcent
Posłuchaj jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi akcentami – wybierz ten, którego chcesz używać i zadbaj o spójną wymowę.
Do czego ta gramatyka?
Sprawdź w jakim kontekście używane są struktury, których się uczysz. Np. na własne oczy zobacz, czy ktoś poza Twoją lektorką/lektorem faktycznie używa present perfect continuous (angielski) lub Plusquamperfekt (niemiecki) i do czego im się to przydaje.
Poszerzaj horyzonty
Wpisz w Youglish temat zajęć, obejrzyj kilka filmików i wypisz słownictwo, którego jeszcze nie znasz. Staraj się wybierać słowa kluczowe, naucz się ich i zabłyśnij w rozmowie.
Wypróbuj angielski Youglish:
( instrukcję znajdziesz poniżej)
Visit YouGlish.comWypróbuj niemiecki Youglish:
Instrukcja obsługi
Jeżeli korzystasz z wyszukiwania bezpośrednio na stronie www.youglish.com, wybierz język.
Słowo lub zwrot wpisz w wyszukiwarkę Youglish w polu „Search for…”
W przypadku języka angielskiego możesz wybrać akcent:
All – wszystkie
US – amerykański
UK – brytyjski
AUS – australijski
Kliknij „Say it!”
Program wybiera filmik i przerzuca Cię automatycznie w miejsce tuż przed wybranym przez Ciebie słowem/zwrotem, jednocześnie możesz przeczytać transkrypcję. Niebieskimi strzałkami pod ekranem możesz przejść do kolejnego lub poprzedniego filmiku. Możesz też zmniejszyć prędkość mowy klikając „speed” i wybierając odpowiednie dla siebie tempo.
Jeśli filmik Cię zainteresuje, da się go też przewinąć do początku i obejrzeć w całości.